All posts from

TANGEDCO Download Hall Ticket 2016 Assistant Engineer AE : TNEB Tamil Nadu Generation & Distribution Corporation

Organisation : TNEB TANGEDCO Tamil Nadu Generation And Distribution Corporation Limited
Announcement : Hall Ticket Download
Designation : Assistant Engineer
Reference Number : NOTIFICATION NO: 01 /2015

Want to comment on this post?
Go to bottom of this page.

Download your Hall Ticket here : http://103.234.149.218/recruit15/login.php
Home Page : https://www.tangedco.gov.in/

HALL TICKET DOWNLOAD :

TANGEDCO Written Examination Hall Ticket can be downloaded on Logon! using by User Name / Registration No. & Password

Date and Time of Written Examination : 31/01/2016, 10.00 A.M. to 12.00 Noon ( 2 Hours ) SUNDAY

List of Examination centres :
1. Coimbatore
2. Chennai
3. Madurai
4. Erode
5. Tirunelveli
6. Trichy
7. Vellore
8. Villupuram

Note:
** There is no change in the syllabi of optional subjects which are already available in the website.
** To use blue or black ink Ball Point Pen only.
** Answer sheet will be invalidated if shaded in Pencil.
** The answer sheet will be invalidated if the box for Booklet Series is not shaded and could not be identified even by physical verification of the answer sheet.
** Answer sheet answered in a subject other than the subject opted by the candidate in his application/specified in the Hall Ticket will be invalidated.

SYLLABI FOR THE ENTRANCE TEST :
PART – I
ENGINEERING MATHEMATICS (Common to all Candidates)
i) Determinants and Matrices: Solving system of equations – Rank of the Matrix – Eigenvalues and eigenvectors – Reduction of quadratic form to canonical form.
ii) Calculus and Differential Equations: Partial derivatives – Jacobians – Taylor’s expansion – Maxima and Minima. Linear ordinary differential equations with constant coefficients – Simultaneous first order linear equations with constant coefficients. Formation of partial differential equation (PDE) – Solution of first order PDE – Solution of linear higher order PDE with constant coefficients.
iii) Vector Calculus: Double and triple integrations and their applications – Gradient, Divergence, Curl and Laplacian – Green’s, Gauss divergence and Stroke’s theorem.
iv) Functions of Complex Variables and Complex Integration : Analytic functions – Conformal Mapping – Bilinear transformation – Cauchy’s integral theorem and integral formula – Taylor and Laurent Series – Singularities – Residues – Residue theorem and its applications.
v) Transforms: Laplace Transform – Inverse transforms – Application to solution of linear ordinary differential equations with constant coefficients. Fourier integral theorem – Fourier transform pair – Sine and Cosine transforms. -transform – Inverse Z– transform – Solution of difference equations using Z– transform.
vi) Numerical Methods: Solution of linear system by direct and iterative methods – Interpolation and approximation – Numerical Differentiation and Integration – Solving Ordinary Differential Equations.
vii) Applied Probability: Probability and Random variables – Standard Discrete and Continuous distribution – Moments – Moment generating function and their properties. Two-Dimensional Random Variables – Covariance – Correlation and Regression.

PART – II
BASIC ENGINEERING & SCIENCES (Common to all Candidates)
i) Applied Mechanics : Law of Mechanics – Lame’s theorem – Forces, Moments and Couples – Displacement, velocity and Acceleration – Friction – Moment of Inertia.
ii) Mechanical Engineering : Laws of thermodynamics – Open and closed systems – Equation of state – Heat and Work.
iii) Physics : Sound – Latices – Ultrasonic flaw detector – X-ray radiography – Interference Fringes – Planck’s quantum theory – Laser and Fibre Optics.
iv) Material Science : Fracture – Magnetic and Dielectric materials – Conductor and Semi conductor materials – Ceramic and Super conductor materials.
v) Civil Engineering : Fluid Statics and Dynamics – Boundary Layer – Pumps and Turbines – Environmental Pollution.
vi) Electrical Engineering : Ohm’s law – Kirchoff’s law – A.C. circuits – D.C. machines – Transformers – Synchronous machines – Instrumentation.
vii) Computers : Computer organisation – Architecture – Arrays – Pointers – User defined function – C program.
viii) Chemistry : Adsorption – Chromatography – Chemical kinetics – Electrochemistry – Spectroscopy – Fuels and Combustion.

Leave a Reply

How to add comment : 1) Type your comment below. 2) Type your name. 3) Post comment.

www.admitcard.net.in © 2021

Contact Us   Privacy Policy   SiteMap